Kaip įsirengti terasą ir išvengti lemtingų klaidų

Kaip įsirengti terasą ir išvengti lemtingų klaidų

Atšilus orams vis dažniau norisi laiką leisti kieme, o turint nuosavą terasą, valgyti vėlyvus pusryčius ar vakarienę lauke būna dar smagiau. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip reikia teisingai įsirengti terasą ir kokių klaidų nedaryti, kad terasa tarnautų ilgai.

Labai svarbu pradžioje, prieš įsigyjant medžiagas, atlikti terasos projektą, apmąstyti, kokio dydžio terasos norėsite, kokios formos ir kuriuo paros metu dažniausiai būsite lauke.

Dažniausiai terasa įrengiama namo vidiniame kieme, atsižvelgiant į pietrytinę, pietinę arba pietvakarinę pusę.


Terasos montavimas

Terasos pagrindas įrengiamas iš polių, kurie dažniausiai būna kalami, įsriegiami metaliniai arba standartiniai betoniniai. Standartiškai poliai turi būti įgręžiami apie 0.9 - 1.2 m gylio, o atstumas tarp jų 1 -1.5 m, tačiau polių išdėstymas labiausiai priklauso nuo konstrukcijos formos. Dažna klaida, kad nepasidarius projekto yra subetonuojami poliai, nežinant, kokia bus montuojama terasa, nes būtent nuo to priklauso, kokie bus polių atstumai.

Polių montavimas


Išbetonavus polius, į juos reikia sumontuoti smeiges, kurias galima įgręžti arba įbetonuoti.

Taip pat, vienas iš būdų yra nekišti smeigių į šlapią betoną, o palaukti, kol betonas sustingsta, tada išgręžti ertmes, pripurkšti į jas ankerinės masės ir tuomet į šią masę įkišti smeiges. Toks būdas yra geresnis, nes ankerinė masė yra tvirtesnė už betoną, todėl stipriai priklijuoja smeigę. Tokiu būdu smeigės įstatomos tiksliai ten, kur ir reikia. Dažniausia klaida ir yra, kad smeigės įdedamos į šlapią betoną, jam stingstant, smeigės pakeičia savo padėtį ir kuomet yra montuojamas karkasas, jos būna skirtingame aukštyje.

Paskui ant polių uždedamas ruberoido lakštas, kad medinis karkasas nekontaktuotų su betonu.

Vėliau patiesiama geotekstilė, užleidžiant ją viena ant kitos 15 cm ir prispaudus skaldos mišiniu (3 cm). Geotekstilė reikalinga tam, kad nepradėtų augti žolės iš po terasos.

Geotekstilės dengimas


Pereiname prie konstrukcijos - karkaso. Svarbu tai, kad tiek terasos paviršius, tiek karkasas turi būti iš tos pačios medienos, kad išlaikyti vientisumą, ilgaamžiškumą, t. y. kad nepradėtų vienos lentos greičiau dėvėtis už kitas. Geriau rinktis obliuotą ar kalibruotą karkasą, nes darbas bus lengvesnis ir atliktas tiksliau.

Terasos montavimas  Terasos montavimas

Labai svarbus atstumas tarp žemės ir karkaso. Turi būti ne mažiau 20 cm, kad vyktų ventiliacija.

Lentas galima tvirtinti sukant sraigtus per viršų arba nematoma tvirtinimo sistema (kuomet sraigtai tvirtinami 45 laipsnių kampu, įgręžiant juos į lentą). Sraigtai gali būti nerūdijančio plieno arba su antikoroziniu padengimu.

Terasos montavimas


Lentų pasirinkimas

Lietuvoje vienos ir populiariausios yra impregnuotos pušies, maumedžio ir termiškai apdorotos lentos.

Svarbu paminėti, kad jeigu pradėsite alyvuoti terasą ir norėsite visuomet ją išlaikyti estetiškai gražią, tuomet tai turėsite daryti kasmet, geriausia 2 kartus per metus - pavasarį ir rudenį. Kitu atveju, terasa praras savo žavesį, spalva nubluks, paviršius pasidengs dėmėmis, todėl ją reikės iš naujo šlifuoti ir alyvuoti. Todėl patarimas būtų - arba iš viso nealyvuoti arba pasirengti alyvuoti 2 kartus per metus.

Lentos gali būti rifliuotos ir lygios, kokią struktūrą pasirinkti, gali priklausyti ir nuo aplinkos. Pavyzdžiui, jeigu aplink jus yra žvyras ar smėlis, tuomet geriau rinktis rifliuotą lentą, kad smėlis subyrėtų į lentos tarpus ir taip sumažintumėte paslydimo riziką. Lygus paviršius yra praktiškesnis, nes galima lengviau nušluoti purvą.

Terasos sodas Terasos sodas

Visada geriausia kreiptis į specialistus, arba gerai pasidomėti montavimo taisyklėmis, nes kitu atveju gali būti padarytos lemtingos klaidos, kurios paskui skaudžiai atsilieps eksploatacijos metu.

Palikite komentarą