Statybiniai blokeliai – kokie yra skirtingų mūro blokų tipų skirtumai bei privalumai?

Statybiniai blokeliai – kokie yra skirtingų mūro blokų tipų skirtumai bei privalumai?

Kad geriau suprasti blokelių skirtumus, pradėkime nuo jų rūšių. „Mimeta“ savo asortimente siūlo statybose dažniausiai naudojamus silikatinius, keraminius, keramzitbetonius ir akyto betono (dujų silikato) blokelius. Kokie yra šių mūro blokų skirtumai?

Mūro blokų rūšys

Silikatiniai blokeliai


Dėl aukšto patvarumo ir atsparumo gniuždymui, lyginant su kitų tipų blokeliais, silikatiniai blokeliai yra itin tinkami mūryti daugiaaukščių pastatų laikančiąsias sienas. Silikatiniai blokeliai yra populiarūs, nes patalpoje palaiko optimalų mikroklimatą, sukaupia šilumą, padidėjus oro drėgmei, lengvai sugeria vandens garus. Jie taip pat yra atspariausi šalčio ciklams, nes gali atlaikyti 50-100 šalčio ciklų, taigi kartu yra ir itin ilgaamžiai. Silikatiniai blokeliai yra gaminami iš smėlio, kalkių ir vandens mišinio. Gamybos metu, suformuoti galingais presais, veikiami prisotintų vandens garų, aukšto slėgio ir 200 °C temperatūros, jie visiškai suakmenėja.

Akyto betono (dujų silikato) blokeliai


Akyto betono (dujų silikato) blokeliai – gaminami iš smulkiai sumalto kvarcinis smėlio „surištu“ aliuminio pagalba. Šio tipo blokeliai, dėl žemo atsparumo gniuždymui, dažniausiai yra naudojami mažaaukščių individualių namų statybai, taip pat tinka kaip lengvas užpildas daugiaaukščių karkasinių namų sienoms. Akyto betono blokeliai turi tam tikras poras, kas garantuoja didelį tvarumą, santykinai gerą garso izoliaciją, lengvą montavimą ir apdorojimą statybos metu. Dujų silikato blokeliai turi itin aukštą atsparumo ugniai koeficientą. Šie blokeliai yra nedegūs, taigi, ir neišskiriantys toksiškų komponentų, o įsiplieskus ugniai pastato viduje, neleidžia jai plisti.

Keramzitbetonio blokeliai

Keramzitbetonio blokeliai puikiai slopina garsą, yra paprastai mūrijami, nepūva ir nepelija, mat savyje nekaupia drėgmės. Juos itin lengva naudoti statybos darbams, dėl lygaus paviršiaus. Kalbant apie tokio tipo blokelių atsparumą šalčio ciklams ar gniuždymui, lyginant su akytojo betono, keraminiais, silikatiniais blokeliais, galima įvardinti kaip vidutino stiprio ir atsparumo. Keramzitbetonio blokeliai yra atsparūs šalčiui, drėgmei bei ugniai. Tai ekologiški tvirti, nors ir lengvi, tikslių matmenų, gerai išsaugantys šilumą, puikiai slopinantys ir izoliuojantys garsą, lengvai apdirbami ir puikiai tinkuojami blokeliai. Keramzitbetonio blokeliai vibracinio presavimo būdu yra gaminami iš keramzito, cemento ir vandens. Keramzitas – aukštoje temperatūroje kepto molio granulės, kurios net keturis kartus lengvesnės už gamtoje randamus užpildus. Cementas – rišančioji medžiaga, nebijanti vandens ir turinti puikų sukibimą su tinku.

Keraminiai blokeliai

Keraminiai blokeliai yra ilgaamžiai ir ekologiški, nes yra gaminami iš natūralaus, krosnyje degto molio. Jie pakankamai atsparūs – tai efektyviai besipriešinanti žiemos šalčiams ir aukštai vasaros temperatūrai statybinė medžiaga. Šio tipo blokeliai yra akyti. Oro tarpai padeda išsaugoti šilumą. Keraminiai blokeliai populiarūs dėl tokių savybių, kaip ilgaamžiškumas, mažos laiko sąnaudos atliekant mūrijimo darbus, galimybė juos naudoti ne tik išorinėms bet ir vidinėms, daugiausia individualių namų sienoms, bet ir efektyvi garso izoliacija, apsauganti nuo vidaus ir išorės triukšmo sklidimo. Dar vienas svarbus kriterijus – gana geras atsparumas gniuždymui. Keramika pasižymi tuo, kad jos mikrostruktūra yra panaši į medienos mikrostruktūrą (kapiliarinė), kas leidžia pasiekti mikroklimato savybes artimas medienai, bet tuo pačiu metu būti žymiai praktiškesne medžiaga. Sienos iš keraminių blokelių nekaupia drėgmės ir nesausina patalpų, o dėl gaminio mikrostruktūros visuomet palaiko tinkamą patalpų mikroklimatą.

Visų rūšių blokeliai turi savo privalumų, tad prieš pasirenkant iš kokių blokelių bus mūrijamos Jūsų namo sienos, verta pasidomėti jų skirtumais. Taigi kuo skiriasi
akyto betono, silikatiniai, keraminiai bei keramzitbetonio blokai, pasakoja „Mimeta“ specialistai. Lyginamųjų blokų savybių yra nemažai, tačiau išskiriamos pagrindinės, tokios kaip bloko tvirtumas, garso izoliacija, šilumos savybės, atsparumas šalčiui, vandens įmirkis bei apšiltinimo sluoksnis.

Skirtingų rūšių blokelių parametrai

  • Blokelio šilumos savybės. Skirtingų blokelių šilumos savybės skiriasi dėl skirtingos blokų struktūros, pagamino medžiagų, bei su tuo susijusiu blokelių tankiu. Blokelių tankis nusako, kaip „stipriai“ blokelio pagamino medžiagos yra gaminimo metu suslėgtos, ir koks dėl to gaunamas gaminio tankis. Kuo mažesnis blokelio tankumas, tuo blokelis yra šiltesnis.
  • Blokelio šilumos koeficientas, šiluminė varža ir apšiltinimo sluoksnis. Kaip tankis įtakoja blokelio šilumos savybes, nusako techninis parametras – blokelio šilumos koeficientas λ10 ir pagal jį paskaičiuota blokelio šiluminė varža. Kaip paminėta aukščiau, blokelio šilumos koeficientas yra tiesiogiai susijęs su blokelio tankiu. Kuo blokelio tankis ir šilumos koeficientas mažesni, tuo, vadinasi blokelis yra šiltesnis. Šiluminės varžos koefientas priklauso nuo konkrečios blokelio rūšies ir gamintojo pateikiamo šilumos laidumo koeficientas bei pasirenkamo planuojamo blokelio plotis. Apšiltinimo sluoksnio  parametras nusako šiluminę varžą. Skirtingų tipų blokelių, bus reikalingas skirtingo storio apšiltinimo sluoksnis, norint pasiekti A+,A++ namo energetinio naudingumo klasę. Rekomenduojama kreipti dėmesį, priklauusomai nuo kokio storio sienų norite, kiek svarbu ekologija ir apšiltinimo sluoksnio dydis.
  • Šalčio ciklai. Šalčio ciklų parametras nusako, kiek staigių atšilimų ir atšalimų  blokelis gali atlaikyti. Į šį rodiklį verta kreipti dėmesį planuojantiems namą palikti be fasado apdailos kelis metus ar ilgiau.
  • Blokelio stipris ir atsparumas gniuždymui. Blokelio stipris – vienas pagrindinių rodiklių, kuriuos turi tenkinti sienų mūras, kadangi pagrindinė sienų paskirtis yra laikyti apkrovas, perimti stogo apkrovas ir perduoti jas į pamatus. Taigi, atsparumo gniuždymui parametras nusako, kokias apkrovas galės atlaikyti laikanti konstrukcija - siena. Blokelių atsparumas gniuždymui svyruoja nuo  2 megapaskalių iki 17 megapaskalių. Rekomenduojama rinktis tokio tvirtumo blokelius kokie yra reikalingi Jūsų namo sienų konstrukcijai. Kuo didesnis atsparumas gniuždymui, tuo brangesnis blokelis bei darbų kaina.

Blokelio tipas ir šilumos koeficientas Šilumos koeficientas Šiluminė varža Atsparumas gniuždymui Šalčio ciklai Tankis Apšiltinimo sluoksnis cm (šiltinant polistirenu)
Sienos plotis/Šilumos koeficientas  Šiluminė varža, R m2·K/W
Akyto betono blokeliai (dujų silikato) λ10  0,094  0,09 - 0,16  0,25/0,094   2,66 2-7 MPA 35 300 - 600 kg/m3 20
Silikatiniai blokeliai λ10  0,68   0,24 - 0,68  0,25/0,68       0,37 10-17 MPA 50 1210 - 1600 kg/m3 25
Keraminiai blokeliai λ10  0,27     0,13 - 0,30 0,25/0,27  0,93 10-15 MPA 25 680 - 1000 kg/m3 25
Keramzitiniai blokeliai λ10  0,23     0,18 - 0,29  0,25/0,23  1,09 3-5 MPA 50 650 - 880 kg/m3 25

Sienos – vienas pagrindinių elementų kuris įtakoja puikias patalpų mikroklimato sąlygas. Sienas vieną kartą įrengus - pakeisti negalima, o padarytos klaidos ir jų remontas kainuoja daug kartų daugiau.

Renkantis blokelius taip pat itin svarbi jų kaina, darbo ir laiko sąnaudos. Todėl tikslinga racionaliai paskaičiuoti visas įmanomas išlaidas medžiagoms įsigyti, mūrijimo darbams, jau minėtajam apšiltinimui, taip pat įvertinti laiko sąnaudas ir rasti labiausiai priimtiną variantą

„Mimeta“ statybos medžiagų ir apdailos parduotuvėse galite įsigyti populiariausių prekių ženklų blokelių: „SILKA“, „Ytong“, „Keraterm“, „Porotherm“, „Fibo“, „Arko“, dėl kurių charakteristikų galite pasikonsultuoti su profesionaliais vadybininkais.
Daugiau informacijos: https://www.visainfo.lt/statybiniai-blokeliai-kokie-yra-skirtingu-muro-bloku-tipu-skirtumai-bei-privalumai-97300


Daugiau informacijos: https://www.visainfo.lt/statybiniai-blokeliai-kokie-yra-skirtingu-muro-bloku-tipu-skirtumai-bei-privalumai-97300


Daugiau informacijos: https://www.visainfo.lt/statybiniai-blokeliai-kokie-yra-skirtingu-muro-bloku-tipu-skirtumai-bei-privalumai-97300


Daugiau informacijos: https://www.visainfo.lt/statybiniai-blokeliai-kokie-yra-skirtingu-muro-bloku-tipu-skirtumai-bei-privalumai-97300